Dlaczego polskim zespołom ciężko konkurować z europejskimi

Od wielu wielu lat polska liga odbiega od lig europejskich poziomem i nakładami finansowymi. Wielu ekspertów spiera się dlaczego wciąż tak jest, wina kolejno jest zrzucana na brak środków finansowych, słabą organizację, złe szkolenie młodzieży i inne podobne czynniki.

ligi

Polska ekstraklasa wciąż odbiega jakoscią od lig europejskich.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że polski zespół z tak słabym zapleczem nie ma szans konkurować z zespołami europejskimi. Jednak zespoły z krajów poza Unią Europejską często radzą sobie dużo lepiej. Idealnym przykładem jest Shaktar Donieck, czy wcześniej Dynamo Kijów. W czym tkwi sekret sukcesów takich zespołów?

Wydaje mi się, że przede wszystkim w świetnym scoutingu i systemie treningowym. Oczywiście nakłady finansowe nie są tu bez znaczenia, aczolwiek wydaje mi się, że nie były kluczowe. Odpowiedni dobór piłkarzy pozwala Shaktarowi na wynajdowanie znakomitych piłkarzy na innych kontynetach, sprowadzenie ich, pozwolenie, aby ich talent zaktwitł, a później sprzedanie za grube miliony co pozwala na powielenie tego procesu.

Ważnym elementem w tym wszystkim są też kibice, którzy wspierają swój klub niezależnie od wyników i często poświecają się wykupując karnety na cały rok, nawet będąc pewnymi, że nie obejrzą choćby 50% spotkań. A przy okazji tego udało mi się wywalczyć bilety na EURO 2016 i musiałem odrazu zapłacić całość kwoty, pomogło mi w tym www.ferratum.pl i bilety koniec końców na szczęśćie trafią o mojej kieszeni.

(Visited 80 times, 1 visits today)